Bagażnik na rowery na hak

Przewożenie rowerów samochodem kojarzy nam się przede wszystkim z bagażnikiem dachowym i dźwiganiem ciężkich rowerów ponad własną głowę. Okazuje się jednak, że możemy można rozwiązać tą kwestię inaczej, jeżeli tylko posiadamy przy samochodzie nieużywany hak holowniczy. Może on nadawać się nie tylko do ciągnięcia przyczepy, ponieważ możemy też zakupić bagażnik rowerowy na hak. Jego montaż jest bardzo prosty, wystarczy tylko nałożyć go na kulę i zapiąć zabezpieczenie – identycznie jak podczas podpinania do samochodu przyczepy.

Koszt takiego bagażnika nie jest specjalnie większy niż tych, które montować trzeba na dachu. Natomiast montaż jest o wiele prostszy, a jednocześnie nie ryzykujemy powstania na dachu żadnych rys, co przy zakładaniu bagażników dachowych wcale nie jest rzadkością. Mocowanie rowerów również jest o wiele łatwiejsze. Mając bagażnik rowerowy na hak wystarczy że uniesiemy rower kilkadziesiąt centymetrów nad poziom drogi i to wszystko. Nie ma konieczności dźwigania ciężkiego roweru nad głowę, jak dzieje się to podczas ładowania go na bagażnik dachowy.

Nie ma też konieczności obawiania się o widoczność świateł zewnętrznych naszego auta, a także tablicy rejestracyjnej. Bagażnik na rowery na hak posiada własny panel z dodatkowymi światłami, które należy podpiąć do gniazda oświetlenia przyczepy. Jest też miejsce na trzecią tablicę rejestracyjną, którą obecnie – po zmianie przepisów – możemy bez problemu wyrobić w wydziale komunikacji naszego urzędu miasta lub gminy. Jak można się więc przekonać, bagażnik na hak ma mnóstwo zalet i jeżeli tylko hak jest na wyposażeniu naszego auta, nie powinniśmy nawet myśleć o zakładaniu bagażnika dachowego.