Jak często należy robić badania profilaktyczne?

Jednym z najważniejszych – i często pomijanych – elementów utrzymania zdrowia są regularne badania profilaktyczne. Może to być trochę trudne do zrozumienia, jeśli nie jesteś pewien, co obejmuje badanie profilaktyczne, ale pamiętaj, że te badania są zaprojektowane, aby pomóc Ci złapać problemy zdrowotne, zanim się pogorszą.

 

Badanie profilaktyczne może obejmować:

-Rutynową kontrolę, która zwykle obejmuje osłuchanie serca i płuc, a także sprawdzenie wagi, ciśnienia krwi i poziomu glukozy.

-Test na krew utajoną w kale (FOBT), który sprawdza, czy w stolcu nie ma krwi, która nie jest widoczna gołym okiem. Jest on powszechnie stosowany jako część regularnych badań profilaktycznych, ale w niektórych przypadkach może być stosowany częściej.

-Badanie krwi pod kątem cholesterolu i funkcji wątroby.

 

Chociaż te trzy przykłady są dość standardowe (i zalecane przez American Cancer Society), możesz rozważyć skonsultowanie się z lekarzem w sprawie innych badań, które mogłyby być dla Ciebie korzystne, takich jak mammografia i kolonoskopia. Decyzja o tym, ile badań profilaktycznych należy wykonać, zależy od kilku czynników, w tym wieku i historii rodziny. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia lub czynniki ryzyka (które mogą obejmować takie rzeczy jak palenie lub wysoki poziom cholesterolu), pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem. Więcej artykułów o zdrowym stylu życia znajdziesz na stronie https://twojmoment.pl/ .