
Jak powinna wyglądać praca na budowie, wykorzystująca agregaty tynkarskie?
W budownictwie agregaty tynkarskie są w powszechnym użytku, a zalecenia dotyczące ich obsługi określa Państwowa Inspekcja Pracy. Jak powinna wyglądać praca na budowie, wykorzystująca agregaty tynkarskie?
Odzież robocza w pracach tynkarskich
Do obsługi agregatów tynkarskich pracownik powinien być ubrany w odzież roboczą z długim rękawem i nogawkami. By obsługiwać agregaty tynkarskie, niezbędne są rękawice robocze, a także odpowiednie buty z antypoślizgową podeszwą i wzmocnieniem w okolicy palców. Podczas pracy ważna jest odzież ochronna, zwłaszcza nauszniki ochronne, maseczka przeciwpyłowa, okulary ochronne oraz ochrona głowy w postaci hełmu ochronnego.
Jak powinna przebiegać obsługa agregatów tynkarskich?
Przed rozpoczęciem pracy z wykorzystaniem agregatu tynkarskiego należy upewnić się, czy węże do zaprawy pozostają szczelne i odpowiednio ułożone i zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, zagięciami czy rozcięciami. Agregaty tynkarskie powinny posiadać sprawnie działający manometr ciśnienia zaprawy, a przewód zasilający nie powinien stwarzać dodatkowego zagrożenia. Po włożeniu odzieży roboczej można przystąpić do pracy, kierując pistolet natryskowy na ścianę. Trzeba pamiętać, że agregat może zostać otwarty w momencie, kiedy ciśnienie obniży się do poziomu 0 bar. Wtedy też można rozłączyć złącza węży do zaprawy.
Podczas prac na wysokościach wykorzystujących agregaty tynkarskie konieczne jest zabezpieczenie przed możliwym upadkiem z wysokości. Kiedy prace będą wykonywane na zewnątrz, konieczne staje się wyznaczenie strefy niebezpiecznej i zamieścić ostrzeżenie o możliwości upadku przedmiotów z wysokości. https://building-companion.pl/wielkopolskie