Jaki wpływ mają rośliny na naszą skórę?

Prawdopodobnie słyszałeś, że rośliny domowe są dobre dla powietrza w Twoim domu, ale czy wiesz, że mogą być również dobre dla Twojej skóry?

Wiele roślin, takich jak trawa cytrynowa, liście laurowe i lawenda, zawiera związki zwane terpenami. Terpeny działają poprzez stymulację węchowych zakończeń nerwowych w naszych nosach, więc kiedy wdychamy ich zapach, gdy są w pobliżu, powodują u nas różne odczucia i nastroje. W niektórych przypadkach zmiany te mogą nawet wpływać na naszą fizjologię.

Przyjmowane wewnętrznie, terpeny mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny w naszym organizmie, działając jako antyoksydanty (a więc zwalczając wolne rodniki). Mogą również pomóc w trawieniu i poprawić wchłanianie składników odżywczych. To dlatego wiele z tych roślin jest włączonych do ziołowych środków na dolegliwości żołądkowo-jelitowe i przeziębienie.

Jako bonus do tego wszystkiego, niektóre z terpenów zawartych w tych roślinach okazały się być związkami antybakteryjnymi – mogą pomóc w walce z infekcjami dostającymi się do organizmu przez skaleczenia lub zadrapania na skórze. Tak więc rośliny te nie tylko mogą sprawić, że poczujesz się lepiej emocjonalnie i fizycznie, jeśli wdychasz ich zapachy (lub zaparzasz je w herbatach), ale jeśli skaleczysz się lub zadrapiesz podczas pracy w ich pobliżu, mogą zadziałać antybakteryjnie. Więcej o roślinach znajdziesz na stronie https://czaswogrodzie.pl/ .