Program dietetyczny

Zapewne każdy z nas był kiedyś na diecie. Znamy też takie osoby, które są na diecie cały czas. A część z nas ma ustalony odgórnie program dietetyczny ze względów zdrowotnych (przebyte operacje, przewlekłe choroby). Zdarza się, że podjęty świadomy wybór o rozpoczęciu diety skutkował wspaniałymi wynikami, doprowadził do osiągnięcia zamierzonych rezultatów, a także w konsekwencji dodał nam sił i poprawił komfort naszego życia. Jednak niestety najczęściej są to odosobnione przypadki. Pocieszający jest fakt, że coraz łatwiej możliwe jest osiągnięcie sukcesów w tej dziedzinie.

Pierwszym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć decydując się na rozpoczęcie diety jest kwestia czy zdecydować się na gotowy program dietetyczny, czy jednak lepszy będzie taki indywidualnie dopasowany do naszych potrzeb. Tak naprawdę nie jest to najistotniejsze. Ważne jest, aby nie decydować się na program dietetyczny oparty na produktach, których nie znamy, albo takich których nie lubimy. Nie chodzi tu o wybór diety wysoko-tłuszczowej jeśli ktoś jest fanem frytek, ale zwyczajnie rozsądne podejście. Przykładowo jeśli ktoś wręcz nie znosi awokado, nie powinien się zmuszać do jego jedzenia. Lepiej spróbować zastąpić awokado innym produktem, który zapewni nam przynajmniej przybliżoną wartość składników odżywczych. Jedzenie czegokolwiek na siłę tylko zniechęci nas do utrzymania diety w ogóle, więc nie ma to sensu.

Ostatnie badania (ku rozpaczy właścicieli siłowni i centrów fitness) pokazują, że odpowiednio dobrany program dietetyczny i jego przestrzeganie to aż 80% naszego sukcesu. Ćwiczenia również są istotne, w szczególności aby wzmocnić mięśnie, poprawić wydajność płuc, wymodelować ciało, ale są odpowiedzialne jedynie za 20% całości. Jednak dla niektórych z nas wizyta na siłowni jest bardzo istotna pod względem motywacji. O wiele łatwiej jest nam zachować dietę kiedy widzimy, że inni robią to samo. Dlatego warto pamiętać, że dobry program dietetyczny i jego przestrzeganie jest równie istotny jak nasze samopoczucie.