Z czego są robione płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne to jedno z najchętniej stosowanych rozwiązań w naszych mieszkaniach. Do zalet podstawowych płytek ceramicznych zalicza się na pewno trwałość. Zanim się zdecydujemy na remont kuchni czy też łazienki i umieszczenie takowego rozwiązanych w tychże pomieszczeniach, musimy poznać informacje podstawowego na jego temat.

Zacznijmy od tego z czego się robi takie płytki. Wykonywane są one z ceramicznych materiałów. Są one bardzo cienkie. Zwykle między 6 a 16 milimetrów. Mogą mieć przeróżne kształty, kolory, a do tego zastosowanie. Płytki ceramiczne najczęściej są mieszanką krzemionki, gliny oraz barwników. Są także uszlachetniające mineralne dodatki.

Płytki podłogowe wykonywane są zwykle z gresu. Jest formowany z tak zwanej szlachetnej kamionki. Jest to między innymi mieszanka skalenia, piasku kwarcowego oraz glinu. Gres jest bardzo twardy, a także odporny na ścieranie. Płytki ceramiczne są na pewno wypalane. Mogę one być pokryte szkliwem. Jeśli nie są, to określane są surowym mianem.

Bardzo ważna jest także twardość minerałów. Jest ona bezpośrednio związana z pomieszczeniem, w którym umieścimy je. W łazience możemy zastosować płytki o twardości 5. Jednak, gdy poszukujemy płytek do garażu to postawmy na twardość na poziomie siódemki.

Tanie płytki ceramiczne mogą być ciągnione czy też prasowane. Jeśli chodzi o samą odporność to jednym z najlepszych rozwiązań jest prasowany gres porcelanowy. Jest on wypalany w naprawdę bardzo sporej temperaturze.