Zabiegi pielęgnacyjne u psów

Pies wymaga nie tylko odpowiedniej ilości ruchu, dobrej jakościowo karmy i spędzania czasu z właścicielem. Konieczne są również zabiegi pielęgnacyjne, a dotyczy to nie tylko szczeniąt, ale i dorosłych czworonogów (w tym seniorów). Które z nich są najważniejsze?

Higiena uszu i oczu

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne u psów to dbanie o higienę uszu i oczu. Dzięki nim pupil zachowuje dobrą kondycję zdrowotną i nie pojawiają się u niego dolegliwości, które mogłyby być bardzo uciążliwe. Uszy czworonoga wystarczy czyścić co pewien czas, kiedy zauważymy nadmiar woskowiny. Przyda się w tym celu specjalny płyn, a także miękkie waciki. Oczy psa należy kontrolować codziennie, a jeśli pojawi się zalegająca wydzielina, powinniśmy ją usunąć wacikiem namoczonym np. w ciepłej wodzie lub nasączonym specjalistycznymi kroplami. W sytuacji, gdy oczy są mocno zaczerwienione, najlepiej wybrać się z czworonogiem do weterynarza.

Kąpiel, strzyżenie i czesanie

To, jak często trzeba kąpać pupila, uzależnione jest od długości jego sierści. Niemniej jednak w każdym przypadku należy zachować umiar, tego typu zabiegi pielęgnacyjne u psów nie powinny być wykonywane codziennie. Do kąpieli należy używać kosmetyków przeznaczonych dla zwierząt. Jeśli chodzi o strzyżenie, to możemy przeprowadzić je samodzielnie w domu lub zabrać pupila do profesjonalnego salonu groomerskiego. Nierzadko regularne przycinanie sierści jest niezbędne, zwłaszcza jeżeli pies ma długą sierść przesłaniającą oczy.

Aby sierść czworonoga była lśniąca i zdrowa, nie można zapomnieć o systematycznym czesaniu, za pomocą miękkiej szczotki lub grzebienia. Do takiego zabiegu należy przyzwyczajać zwierzęta jak najwcześniej. Czesanie powinno być delikatne, a jego kierunek zgodny z kierunkiem, w jakim układa się sierść.